MDF Hızlı Yapıştırıcı

Bir yapıştırıcıda aranan özelliklerin en başında güçlü bir yapışkanlığı olması ve hızlı olması gelir. Güçlü olması önemlidir, zira eğer yapıştırılacak yüzeyler ağırsaya da yere dikey olarak havada kalmaları gerekiyorsa yüzeyin ağırlığını kaldırabilecek güçte olması çok önemlidir. Hız ise bir başka aranan özellik. Eğer yapıştırıcı uygulandıktan ve yüzeyler arası temas sağlandıktan sonra derhal kuvvetli bir tutuş gerçekleşmez ise belli bir süre başında kalmak gerekebilir ve bu da hiç pratik olmaz.

Bütün bu sorunlara çözüm olarak geliştirilen bir yapıştırıcı var: siyanoakrilat. Halk arasında süper yapıştırıcı olarak da bilinen siyanoakrilat hemen hemen her yüzeye kusursuz bir şekilde ve çok hızlı olarak yapışması sayesinde en popüler yapıştırıcılardan biri hâline gelmiştir.

Siyano akrilatlar tek bileşenli yapıştırıcılardır. Yani satın aldığınızda elinize tek bir malzeme geçer, aktifleşltirmek için başka bir maddeyle karıştırmanıza gerek olmaz. Uygulamadan sonra kürleşmesi için havadaki ve yüzeydeki nem yeterli olacaktır. Solvent içermezler, bu sayede çevreye zararsız bir hâl alırlar, bu konuda duyarlı olan profesyoneller ve gündelik hayatta kullanacak olanlar için ayrıca bir tercih sebebidir.

Siyanoakrilat yapıştırıcılara süper yapıştırıcı isminin takılmasının sebebi yapışma kuvvetinin oldukça büyük olmasındandır. Hem gündelik hayatta hem de ağır sanayide kullanılan siyanoakrilatlar çok hızlı bir şekilde kürleşen yapıştırıcılardır. Bu da hızlı bir yapışma gerektiren durumlar için kendisini ideal bir malzeme hâline getirir. Zamanında uçak tamirlerinde dahi kullanılmış olan bu yapıştırıcılar hareket hâlindeki küçük onarımlar için iyi bir seçimdir.

Siyanoakrilat yapıştırıcılar hemen hemen her yüzey üzerinde kullanılabilr. Sert plastikler, kumaş, metaller, pek çok kauçuk türü üzerinde harika bir yapışma performansı gösterecektir. Kürleşme tamamlandıktan sonra darbeler ve titreşime karşı olağanüstü bir dayanıklılık gösterecek, uzun süre boyunca ilk günkü yapışkanlık gücünü koruyacaktır.

Siyanoakrilatlar akrilik monomerlerdir. Kürleştikten sonra plastiğimsi bir hâl alırlar. Kullanımı son derece pratik ve kolaydır. Başka maddelerle karıştırılmasına, yapışkanlığın sağlaması ya da hızlanması için dahi ısı uygulamaya gerek olmayacaktır. Uygulandığı yüzeydeki minimal miltardaki nem ile birlikte tepkimeye girerek kürleşir.

Kimi yüzeyler nem itici özelliklere sahiptir. Özelliklede yeterince gözeneği bulunmayan pürüzsüz yüzeylerde buna rastlanabilir. Böyle yapışkanlığın görülmediği yüzeyler için ayrıca hazırlanan hızlandırıcı aktivatörler bulunmaktadır. Bu aktivatörler ekseri sprey aerosol formatında satılırlar ve siyanoakrilat yapıştırıcı uygulanmadan önce yüzeye sıkılır. Nem itici yüzeyler ve yapışmanın vakit aldığı MDF ya da ahşap yüzeylerde yapışmayı sağlayan ya da hızlandıran aktivatörler kimi zaman ayrı kimi zaman siyanoakrilat yapıştırıcınız ile set halinde de satılabilir.

Siyanoakrilatların uygulanması çok kolaydır. Öncelikle uygulama yüzeyin temiz olduğuna emin olmalısınız. Bunu için özel temizleyicilere ihtiyacınız olmaz. Yüzeyde yağ birikintisi, gereğinden fazla nem ya da toz olmamasını sağlamanız yeterli olacaktır. Yüzeye uyguladaığını siyano akrilatı tek kullanımlık bir patula yardımıyla yayabilirsiniz. Fakat bu noktada elinizi çabuk tutmanızda büyük fayda olacaktır, süper yapıştırıcılar son derece hızlı bir şekilde yapışırlar.

Siyanoakrilat yapıştırıcıların kullanılabileceği pek çok alan vardır. Otomotiv üretiminde, müzik enstrümanlarının yapılmasında ve onarımında, uçak tamirlerinde, beyaz eşya parçalarının üretiminde ve tamirinde, bütün bunların yanında tek kullanımlık medikaç aletlerde de tercih edilir. Siyanoakrilat bazlı yapıştırıcılar hızlı ve güçlüdür fakat bunun yanında başka avantajları da bulunur. Hafiftirler, bu sayede hassas ve hafif aletlerin tamiri ve yapımında ekstra ağırlığa sebep olmazlar. Fiyatı diğer endüstriyel yapıştırıcılara kıyasla son derece uygundur, özellikle de çok büyük miltarlarda yapıştırıcıya gerek olacak durumlarda siyanoakrilat yapıştırıcıları tercih etmek çok ekonomik olacaktır. Kuruduktan sonra çok daha estetik bir görüntü ortaya çıkar, görünüşü önemli olan ürünlerin yapım ve tamirinde bu yüzden kullanılır.

Üretimde ürün parçaları yapıştırılması için sıklıkla kullanılan siyanoakrilat yapıştırıcılar iki yüzey arasında ince bir olarak uygulanmalıdır. Kullşanılan yapışltırıcı yoğun olursa yüzeylerdeki nemle tepkimeye girmesi güç olabilir, bu da yapışma süresini yavaşlatacaktır. Siyanoakrilat bazlı yapıştırıcıların çoğunun ana maddesi siyanoakrilik esterlerdir ki bu çoğu zaman etil olur. Başlangıçta likit bir akrilik monomer olan siyanoakrilat yapıştırıcılar uygulamadan sonra kürleşerek katı bir polimer haline gelecektir.

Siyanoakrilat yapıştırıcıları geleneksel sıradan yapıştırıcılardan ayıran özelliklerin başında farklıbağ kurma şartlarının olması gelir. Epoksi reçineli yapıştırılar iki ayrı parçanın bir araya getirilip karıştırılmasıyla yapışırlar. Su ya da solvent bazlı yapıştırıcıların bağ kurmaları için yavaş yavaş buharlaşmaları beklenir. Siyanoakrilatlar içinse gerekli tek şey uygulama yüzeyindeki nemdir.

Yüzeydeki nemle tepkimeye girerek güçlü bağlar oluşturan siyanoakrilat yapıştırıcıların girdiği tepkime egzotermiktir. Yani tepkime sırasında ısı açığa çıkar. Eğer çok büyük miktarda yapıştırıcı kullanılırsa ortaya çı8kabilecek ısının büyüklüğüne karşı dikkatli olunmalıdır.

Bunun yanında siyanoakrilatlar üzerinde nem olanher yüzeye yapışacaktır. İnsan cildi kuru olduğu zamanlarda dahi kendi nemini ürettiği için ciltle temas etmemesi için çok dikkatli olmalısınız. Uygulama sırasında tek kullanımlık eldiven kullanmanız tavsiye edilir. Tene değdiği zaman yapışmasının yanında yanık gibi sorunlar da görülebilir. Eğer ciltle temas hâline gelirse kuruduktan sonra asetonla çıkarılabilir.

Siyanoakrilat yapıştırıcılar akışkandır. Bu sayede boşlukları ve gözenekleri doldurabilirler. Boşluk doldurma kapasiteleri 0.015 mm ve 0.5 mm arasındadır. Kürleştikten sonra -55 derece ve 250 derece arasındaki bütün sıcaklıklara dayanıklı bir yapısı olacaktır. Akışkan olmasına rağme kolay damlamaz, yüzeye uygulandıktan sonra akmaz. Yapıştırılırken dikey şekilde tutulması gereken bir malzeme olduğu zaman bu özellik çok işe yarayacaktır.

Kürleşirken kabarmaz, kuruduktan sonra yüzey kenarlarında beyaz kalıntılar bırakmaz. Kokusu farkedilmeyecek kadar azdır, kürleşmenin açık havada yapılmasına gerek yoktur. Kuruduktan sonra soyulmaz, sert darbelere ve titreşime karşı dayanıklıdır. Bu sayede hareketli motorların tamirinde dahi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Siyanoakrilatlar MDF ve diğer ahşap ürünleri üzerinde pek de iyi yapışma performansı sunmazlar. Bu nedenle de buna özel bir akselatör kullanarak yapışmayı daha fazla güçlendirebilir ve daha hızlı bir hâle getirebilirsiniz.

Selsil’in ahşap üzerindeki yapıştırma işlemleriniz için üretilmiş MDF Hızlı Yapıştırıcı seti size büyük kolaylık sağlayacaktır. Aerosol bir sprey olan akselatör önce temiz ve nispeten kuru ahşap ya da MDF yüzeye eşit olarak ince bir film tabaka halinde uygulanır. Fazlalık varsa alındıktan sonra siyanoakrilat yapıştırıcıyı uygulayabilirsiniz. Yine aynı şekilde, bütün akselatörle temasa geçmesi için ince bir tabaka halinde yayacağınız siyanoakrilat yapıştırıcı akselatör sayesinde yüzeydeki nem ile hızlıca tepkimeye girecek ve güçlü bağlar kurulacaktır.

Selsil MDF hızlı yapıştırıcı seti ahşap işlerinizde, ister profesyonel ister hobi olarak uğraşıyor olun, kullanmak için idealdir. İki ahşap yüzeyi birbirine ya da ahşap ve farklı yüzeyleri yapıştırmak için kullanılabilir. Dilerseniz başka yüzeyler için ayrıca bir yapıştırıcı almanıza gerek olmaz. Ahşap dışı yüzeylerde de akselatör olmadan tek başında siyanoakrilat bazlı yapıştırıcınızı kullanabilirsiniz.

Share