Silikon Nasıl Temizlenir?

Silikon, kullanım alanı çok geniş olan bir yapı malzemesidir. Kullanışlı yapısından dolayı tamirat ve tadilat işlerinde sıklıkla tercih edilir. Bunun dışında el işi becerilerinde de oldukça karşımıza çıkmaktadır. Kullanım alanı bu şekilde geniş olunca da ister istemez sadece eskileri temizlemek ile uğraşmayız. Ev içindeki küçük aktivitelerimizde de yere damlama gibi sorunlar yaşayabiliriz. Kolay akıp etrafa anında yapışan bir yapısı olduğu için de temizlerken zorluk çekebiliriz. Bunun dışında senelik kurumuş silikonları çıkarmak da zorlu bir iştir.

Silikon uzun ömürlü bir malzeme olmasına rağmen su ile çok fazla karşı karşıya geliyorsa zamanla kararma ve küflenme oluşmaktadır. Deforme olan silikonların da su sızdırmaya başkadıkları zaman yenilenme zamanı gelmiş demektir. Ayrıca evde yapmak istediğimiz küçük değişikler olabilir. Yapacağımız küçük değişiklerde izolasyon amaçlı silikon kullanıldıysa eğer, tek bir parçası kalmadan tamamen temizlememiz gerekmektedir. Eğer tamamen temizlemezsek yeni çekeceğimiz silikon tam yapışmaz ve izolasyonda başarısız olur. Bu durumda da tüm o yorucu işlemlere baştan başlamamız gerekir. Ayrıca tamamen bir değişikliğe gidecekseniz ve o bölgelerin üzerinden tekrar silikon geçmeyecekseniz bu sefer de kötü bir görüntü ile baş başa kalırsınız ve yaptığınız tüm yenilikler boşa gider. Silikon çıkarma işleminde de zemine zarar vermemeniz görüntü açısından oldukça önemlidir. Silikon temizleme işlemlerinde dikkatli olursanız başarılı sonuçlar elde edeceğinizi unutmayın.

Peki, silikon nasıl temizlenir?

Silikon temizlemenin birden çok yolu vardır. Klasik yöntemler olduğu gibi özel geliştirilen sıvılar sayesinde de daha kolay ve hızlı sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca giysinize bulaşan silikonu çıkarmak için uyguladığınız yöntemlerden bazılarını fayans üzerinde uygulayamazsınız. Bu gibi durumlar uyguladığınız yüzeylerin zarar görmesini ve belki de kullanışsız hale gelmesine sebep olur.

Yüzeyde Donmuş Silikon Nasıl Temizlenir

Yüzeyde donmuş bir silikonu temizlemek istiyorsanız ısı kullanabilirsiniz. Kurutma makinesi ya da ısı tabancası yardımıyla donmuş silikonu çözülene kadar ısıtın. Sonrasında nemli, temiz bir bez yardımıyla bölgeyi iyice silin. Yüzey tamamen temizlenene kadar işlemi sürdürdükten sonra bir şey kalmadığını göreceksiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta yüzeyin ısıya karşı dayanıklı olup olmadığıdır. Isının zarar vereceği bir yüzey ile karşı karşıyaysanız bu yöntemi uygulamamanız gerekiyor.

Bir diğer yöntem ise solüsyon kullanmak. Bazı solüsyonlar silikonu direkt çözebilmektedir. Bunlar alkol ve aseton gibi maddelerdir. Bunun haricinde silikon temizlemek için özel solüsyonlar da bulunmaktadır. Kullanacağınız alanın özelliklerini göz önünde bulundurarak o bölgeye uygun solüsyonu satın almalısınız. Kumaşlarınızın zarar görmemesi için ise kesinlikle kıyafetlerinizin üzerinde kullanmamalısınız. Solüsyon keskin bir madde olduğu için kullanırken eldiven giymeyi ihmal etmeyin. Donmuş silikon üzerine dökün ve hassas hareketlerle yüzeyi bez yardımıyla iyice temizleyin. Ardından suyla iyice temizlenene kadar durulayın ve kurutun.
Duşakabin Silikonu Nasıl Temizlenir?

Duşta silikonlar çok fazla suya maruz kaldıkları için kararma ve küflenme de kısa sürede kendini göstermektedir. Su sızdırmasını önlemek ve izolasyonu sağlamlaştırmak için ise o bölgedeki silikonların yenilenmesi gerekmektedir. Eskiyen silikonu bir köşeden tutun ve çekin. Kalıp halinde gelecek kalın silikon bölmesini çıkarın. Sonrasında silikonun parçaları o bölgede kalmaya devam edecek. Bunları tamamen temizlemeden kesinlikle yeni silikon çekmemeniz gerekmektedir. Kalan silikon parçalarını çıkarmak için yüzeye çok bastırmadan işlem uygulamanız gerekmektedir. Cam kazıyıcı, jilet gibi ucu keskin ürünler kullanarak kazımaya başlayın. Bu tehlikeli bir işlem olduğu için dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunun haricinde izopropil alkol ya da silikon sökücüler kullanarak da daha kolay bir şekilde temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Döktüğünüz sıvı üzerinden zımpara gibi sert cisimler yardımıyla silikon kalıntılarını temizleyebilirsiniz.

Cam Yüzeydeki Silikon Nasıl Temizlenir?

Cam yüzey silikon temizlemede en dikkatli olunması gereken yerlerdendir. Kolay çizilebilir olduğu için yavaş ve hafif hareketler uygulanması gerekir. Eğer lekeyi daha donmamışken fark ettiyseniz şanslısınız demektir. Sert ve çizmeyecek bir cisimle parçayı alıp sonrasında nemli bir bezle temizleyebilirsiniz. Bezle temizlerken silikonu cam yüzeye yaymamaya özen gösterin. Yoksa daha geniş bir alanda ve donmuş bir vaziyette temizlenmeye can atan silikon kalıntısına sahip olabilirsiniz. Fakat lekeyi geç fark ettiyseniz ve artık donduysa en basit yöntemlerden biri olan tırnakla kazımayı gerçekleştirebilirsiniz. Tırnak yardımı ile ucundan kaldırarak çekin ve yüzeyi nemli, temiz bezle silin.

Cam üzerinde donmuş silikonu cam kazıyıcı ya da jilet yardımıyla da temizleyebilirsiniz. Fakat bu işlemde camı çizme ihtimaliniz çok yüksektir. Bundan dolayı yukarıda bahsettiğimiz solüsyon ve ısıtarak yumuşatma işlemlerini de kullanabilir ve temiz bir bölgeye sahip olabilirsiniz.

Share